Odpowiedz na tych 10 pytań zanim rozpoczniesz karierę muzyczną

Odpowiedz na tych 10 pytań zanim rozpoczniesz karierę muzyczną

Decydując się na karierę muzyczną, na samym początku powinieneś uporać się z kilkoma obiegowymi prawdami o tym biznesie.

Mówią one, że:

 • Największe kariery robią największe beztalencia
 • Trzeba być szmatą
 • Potrzebne są dojścia w radio i telewizji
 • Nikt nie płaci
 • W wytwórniach płytowych pracują idioci
 • Diler jest ważniejszy od przyjaciół
 • Wystarczy znajomość trzech, góra pięciu akordów
 • Po każdym koncercie są orgie
 • Należy się prezentować w każdej sytuacji jako megaloman, mitoman i impertynent
 • Menedżer zawsze kradnie, a pierwszą płytę powinien wydać boss miejscowej mafii

Źródło: http://weknowmemes.com

Łatwo byłoby powiedzieć, że wszystkie z nich są kompletną bzdurą, jednak o wiele mądrzej będzie powiedzieć, iż rzeczywistość bywa o wiele łaskawsza dla tych, którzy przelatują nad tymi stereotypami niż dla tych, którzy przyjmują je dla zasady swojego funkcjonowania w środowisku muzycznym.

Oczywiście, ich znajomość może być pewnym kapitałem, ale nie większym niż wiedza, że podczas gry w hokeja można sobie wybić zęby, wchodząc do pasieki trzeba mieć kurtkę pszczelarską, a barmani czasami złośliwie sikają do szklanek z piwem.

O wiele ważniejsza od wiary albo niewiary w komunały na temat szołbiznesu jest umiejętność rozprawy z cudzymi przekonaniami na ten temat. Prawdę mówiąc, to jeden z podstawowych warunków, żeby dołączyć do grona ludzi żyjących z grania i śpiewania piosenek.

Naprawdę trudno wyobrazić sobie, by ta branża dobrze działała, gdyby za młodym Mickiem Jaggerem stale krążył ojciec wypominający mu, iż nie został prawnikiem. Prawdopodobieństwo powodzenia stanie się o wiele wyższe, gdy wejdziesz do branży muzycznej z poparciem najbliższych oraz pełną świadomością, że to miejsce raczej dla osób o kwalifikacjach absolwentów Juilliard School oraz podyplomowych studiów MBA niż przytułek dla maniaków seksualnych oraz kompulsywnych użytkowników wszelkiego rodzaju dopalaczy.

Podobno w ciągu 15 lat Disney Company będzie najlepiej zarabiającym koncernem muzycznym...

Jay-Z został królem Ameryki nie dlatego, że zaimponował 300 milionom swoim rodakom zdolnością do wygrywania w darty po trzech butelkach Bourbona, tylko dlatego, że z precyzją godną prezesa wielkiej korporacji, którym w rzeczywistości już jest, potrafił połączyć swój talent muzyczny ze smykałką do robienia interesów.

Pamiętaj, że 90 procent twoich rówieśników marzyło, marzy lub będzie marzyć o karierze rockmena, ale tylko 1 procent będzie z tego się utrzymywać. Lepiej więc realistycznie ocenić swoje szanse, bo rozczarowanie to jedyna waluta, która jest stale w obiegu w branży muzycznej.

Zanim więc zdecydujesz się rzucić na głębokie wody tej dziedziny, zrób sobie rachunek sumienia i odpowiedz na dziesięć podstawowych pytań, które będą wszak jedynie punktem wyjścia do twojej kariery. Jeśli przynajmniej na połowę z nich odpowiesz „nie”, zastanów się, czy to dobry moment, by akurat teraz wszystko stawiać na jedną szalę.

 1. Czy potrafisz zaśpiewać z własnym akompaniamentem co najmniej 12 utworów z repertuaru takich wykonawców, jak Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, John Lennon, Steve Wonder, Eric Clapton i Amy Winehouse?

 2. Czy masz poparcie swoich najbliższych dla planów kariery muzycznej?

 3. Czy potrafisz występować na żywo?

 4. Czy ty lub twój zespół macie własny materiał wystarczający do nagrania EP-ki?

 5. Czy twój angielski ma coś wspólnego z angielskim Davida Bowie i Bruno Marsa?

 6. Czy potrafisz wymienić trzy najpopularniejsze gatunki muzyczne w Stanach Zjednoczonych?

 7. Czy umiesz reagować spokojnie na sytuacje krytyki, odrzucenia, niesprawiedliwości, złej oceny i porażki?

 8. Czy masz z czego żyć?

 9. Czy jesteś w stanie szybko podejmować decyzje?

 10. Czy możesz żyć bez sukcesu?

Tych kilka prostych pytań pozwoli ci określić, czy dysponujesz wystarczającymi umiejętnościami muzycznymi do rywalizowania z najlepszymi, jak jesteś przygotowany do konfrontacji w zawodowym świecie muzyki, czy masz wystarczająco mocną kondycję psychiczną, by działać w świecie ekstremalnych napięć, konfliktów oraz deficytu empatii, a także czy dysponujesz dość silnym przekonaniem w sens, a przede wszystkim w oryginalność swojej twórczości.

Na tej bazie możesz już budować zaczątki strategii swojej kariery.

Powodzenia!

P.S.

O tym, że nie są to prawdy wyssane z palca niech świadczy rozmowa, którą przeprowadziliśmy kilka miesiecy temu z Michałem Urbaniakiem:

Kolejne posty w cyklu Hajs się musi zgadzać już wkrótce, wszytkie będziemy publikować po tym linkiem.

Zachęcamy również do obejrzenia serii wywiadów, które prowadziliśmy ze znanymi osobami z branży muzycznej (m.in. z Hirkiem Wroną, Kamilem "Jakuzą" Jaczyńskim z Wielkiego Joł i innymi!)