Artysto, czy jesteś skonfigurowany?

Artysto, czy jesteś skonfigurowany?

Kilka lat temu poznaliśmy polską wokalistkę, która snuła plany podboju rynku międzynarodowego.

Było to o tyle zabawne, że osoba ta:

 • nie miała oryginalnego repertuaru
 • uprawiała festiwalowy pop, który wartościowy jest tylko dla garstki oglądaczy konkursów Eurowizji
 • nie znała angielskiego
 • śmiertelnie zrażała do siebie ludzi
 • nie potrafiła ani pisać, ani komponować
 • była bezradna bez wytwórni.

Choć sama zaliczała siebie do postaci wybitnie inteligentnych, trudno powiedzieć, by potrafiła inteligentnie planować swoją karierę.

W branży muzycznej rządzi nieprzewidywalność, zmienność gustów oraz szybka zmiana liderów, a mimo to w dość dużym zakresie można określić warunki, które powinny zostać spełnione, aby zaistnieć na rynku. W zależności od predyspozycji i kwalifikacji już na samym początku powinieneś realistycznie założyć cele.

Nie musisz mieć do siebie pretensji, jeśli będą one wypadkową lub efektem pracy wielu osób – twoich krewnych, znajomych czy współpracowników. Dla dzisiejszych gwiazd pracują najwięksi kreatorzy mody, tekściarze, kompozytorzy, filmowcy, specjaliści PR, reklamiarze i dziennikarze.

Istotne jest to, byś w początkach swej kariery – nieważne jakim kosztem – dysponował tylko pięcioma rzeczami. Oto one:

5 rzeczy które muzyk musi mieć na początku

Zanim jednak przejdziesz do realizacji poszczególnych elementów tego planu, musisz wejść na poziom konfiguracyjny, na którym określisz parametry swojej działalności. 

Na poziomie konfiguracyjnym tworzysz swój profil, który będzie ci towarzyszył w początkach kariery muzycznej tak długo, aż pojawią się nowe opcje i nowe możliwości pozwalające stworzyć całkiem inną osobowość. Niewykluczone jednak, że pojawisz się tutaj tylko raz i do końca życia będziesz szczęśliwy w skórze, którą tutaj sobie wybrałeś. Inni wracają wielokrotnie i z powodzeniem zaczynają wszystko od początku.

Myślimy o wprowadzeniu do NuPlays konfiguratora kariery muzycznej, coś jak na obrazku powyżej. Co sądzicie? ;) Źródło obrazka: autoevolution.com/

Historia muzyki zna wiele takich przypadkach. Taką postacią był Miles Davis, który w swoim życiorysie miał kilka gwałtownych zwrotów, dających nowy impuls nie tylko jego karierze, ale także całemu gatunkowi, którego jest do tej pory najwybitniejszym przedstawicielem. 

Inni, niestety, kończą jako własne karykatury jeżdżące po świecie z wiązankami swoich starych przebojów, wykonując je w coraz tańszych klubach, coraz bardziej egzotycznych miejscach i coraz dalej od domu.

Aby więc nie skończyć jak Susanne Vega czy Piotr Gąsowski, który zdarł głos na jednym przeboju, na poziomie konfiguracyjnym trzeba dokładnie zastanowić się nad pięcioma absolutnie kluczowymi dla kariery kwestiami:

 • Co chcesz grać
 • Z kim chcesz grać
 • Dla kogo chcesz grać
 • Gdzie chcesz grać
 • Za ile chcesz grać

Kolejne posty w cyklu Hajs się musi zgadzać już wkrótce - zajmiemy się w nich każdą z powyższych kwestii. Wszytkie będziemy publikować po tym linkiem.

P.S. O tym, co decyduje o sukcesie artysty mówił trochę więcej Marek Laskowski - prezes legendarnego warszawskiego klubu Progresja Music Zone. Zobaczcie wideo:

Zachęcamy do obejrzenia serii wywiadów Droga do kariery.

P.S.2 Nie zapominajcie, że NuPlays.pl powstał po to, by pomóc Wam w organizacji premier. Jeżeli planujesz w najbliższym czasie wydanie nowej płyty lub singla skontaktuj się z nami na nuplays@nuplays.com. Pomożemy w zaplanowaniu promocji, sprzedaży oraz dystrybucji cyfrowej i fizycznej płyty!

Więcej szczegółów znajdziesz w poście Preordery na NuPlays oraz w kategorii biznes.